Bunu Paylaş!
Bizi Takip edin!

Geçtiğimiz yıl Tony Stenning, Blackrock Blog'da , bebeklerin emeklilik planlarını tanıtmanın neden mantıklı olduğunu açıkladı. Bu yazıda, bu ilginç fikri aktüeryal bir bakış açısıyla tartışacağım. Öncelikle mevcut küresel emeklilik durumu hakkında bazı sosyal arka planlar sağlayacağım. Ardından, ömür boyu emeklilik tasarruflarının faydaları ve harcamaları hakkında bilgi veren bir analiz yapacağım. Son olarak, bu yazının son bölümünü hesaplamalar ve görselleştirmeler yapmak için kullandığım R koduyla ilgilenen okuyucular için rezerve edeceğim.

Bir sonraki kriz

Subprime mortgage krizinden on yıl sonra, birçok uzman emlak fiyatlarının yeni bir konut balonuna doğru yükseldiğini tahmin ediyor . Ancak, ABD ve Avrupa'daki iflas emeklilik sistemlerinin bir sonraki çöküşün tetikleyicisi olması muhtemeldir. Hoover enstitüsü Essay Gizli Borç, Gizli Açıklar'a göre , Amerika Birleşik Devletleri'ndeki devlet ve yerel yönetimler tarafından desteklenen emeklilik sisteminin getirilmemiş yükümlülükleri büyümeye devam ediyor. % 50'den daha düşük bir piyasa değeri fonlama oranıyla , Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tek başına tahakkuk etmeyen borçlar, 4 trilyon $ 'lık şaşırtıcı bir tutardır. Nitekim dünyadaki birçok ülkede emeklilik sistemleri sürdürülebilir değildir ve çökmelerini önlemek için büyük bir reform gerektirmektedir.

 

Doğumda emeklilik planlaması

Doğumda emeklilik birikimine başlama fikri şu iki soruyu doğurmaktadır:

 1. Emeklilik birikiminin, doğumdan başlayarak, ilk ödeme kontrolünü alana kadar insanların emekli maaşı için tasarruf yapmaya başlamadıkları mevcut uygulamalarla karşılaştırıldığında ne gibi faydaları vardır ?

 2. Mevcut Sosyal Refah Pay-As-You-Go sistemi ile karşılaştırıldığında, önerilen sistemin hükümet giderleri ne olurdu ?

Yararları

Farklı zaman ufuklarının emekli maaşı ödemelerini nasıl etkilediğini anlamak için, her biri bir toplam tutarı 168.000 $ olan üç kişi için tasarruf planlarını karşılaştıracağız:

 • Anne: 0 ile 70 yaş arası aylık 200 dolar (= 70 yıl)
 • Brian: 20 ila 70 yaş arası ayda 280 dolar (= 50 yıl)
 • Charlie: 50 ila 70 yaş arası ayda 700 dolar (= 20 yıl)

Sonuçlar aşağıdaki dört çizelgede özetlenmiştir:

 

Grafikler, daha uzun bir yatırım ufkunun yararını açıkça göstermektedir: Toplam tutarları 168.000 $ 'a eşit olmasına rağmen (Grafik # 1), Anne, Brian'dan% 46 daha yüksek bir emeklilik yardımı ve hatta Charlie'den% 145 daha yüksek alacaktır. (Grafik # 2). Ancak, emekliden sadece üç yıl önce bir borsa kazası en çok Anne'yi vurdu (Grafik # 3). Öte yandan, daha uzun bir yatırım ufku, çok fazla ters potansiyeli kaybetmeden risk azaltımı için daha fazla zaman bırakır (Grafik # 4).

Yukarıdaki grafiklerde sunulan emeklilik sermayeleri, ABD'deki mevcut emeklilik durumuyla nasıl karşılaştırılır? Ekonomik Politika Enstitüsü'nden yapılan bir analize göre , tüm çalışma yaşındaki ABD ailelerinin neredeyse yarısı sıfır emeklilik hesabı tasarrufuna sahip. Ortalama bir emekli maaşı, Sosyal Refah sisteminden 13.000 ABD Doları, artı emeklilik planlarından ( DB- plans, 401 (k), vb.) Bir miktar alır . 70 yaşında, bu iki faydayla birlikte, Grafik # 4'te Anne tarafından biriktirilen sermayeden önemli ölçüde daha az olan yaklaşık 250.000 $ 'lık bir emeklilik sermayesini temsil etmektedir.

Giderler

Amerika Birleşik Devletleri'nin mevcut nüfusu, 70 yılda genç nüfusun yaklaşık% 90'ı ile 327 milyondur ( ve bakınız ). Gelecek yıl Anne’nin planını sunma harcamaları, GSYİH’nın yaklaşık% 4’ü kadar 706 milyar dolar (=% 90 x 327 milyon x 12 x 200 $) olacaktır . Bu tutarında, yaşlılık ve ölüm nakit faydaları hakkında güncel kamu harcamalarının önemli ölçüde daha azdır yaklaşık% 7 arasında GSYİH .

Uygulama , MS Excel ve R

Gelecekteki değerleri hesaplarken ilk akla gelen formül:

Pt = deposit t zamanda, r = rate of return ve n = number of deposits.

MS Excel ve Libre Office gibi elektronik tablo yazılımı , Grafik # 2'deki emeklilik sermayelerini hesaplamak için FV() işlevini sunar:

 

Ancak, FV () elektronik tablo işlevi birkaç sınırlamadan muzdariptir:

 • mevduatlar zamanla sabitlenmelidir;
 • iade oranları zaman içinde sabitlenmelidir;
 • yatırımlar ya başlangıçta ya da yılın sonunda yapılmalıdır;
 • Zaman içinde sermayenin nasıl tahakkuk ettiğini söylemez.

Bu sınırlamaların üstesinden gelmek için , R'de aşağıdaki fv () uygulamasını yazdık :

 

GELECEK DEĞER AÇIKLAMASI
Herhangi bir yatırım akışı için gelecekteki değeri döndürür.
KULLANIM
fv(deposits, timescale=NULL, endpoint=NULL, rate=0.04, breaks=FALSE, verbose=FALSE)
ARGÜMANLAR  
mevduat Gereklidir. Vektör içeren mevduatlar.
zaman ölçeği  İsteğe bağlı. Mevduat gerçekleştiğinde zaman noktaları içeren vektör. Varsayılan, her dönemin başında yer alan mevduattır. Mevduat ve zaman dilimi aynı uzunlukta olmalıdır.
son nokta İsteğe bağlı. Zaman ölçeğinde gelecek değer son noktası. Eğer NULL , zaman ölçeği içinde son nokta = en yüksek timepoint, en yakın tam sayıya yuvarlanır.
oran İsteğe bağlı. Ya zaman birimi başına sabit dönüş oranını gösteren skaler veya uygulama için kümülatif geri dönüşü gösteren bir fonksiyon zaman içinde değişmektedir. Varsayılan değer, birim zamandaki yüzde 4'lük sabit bir dönüşü gösteren 0,04'dür.
sonları İsteğe bağlı. Eğer TRUE , ek kayıtlar her depozito yapılır hemen önce detaylı hesaplama gösteren dengede dahildir. Varsayılan YANLIŞ .
gereksiz sözlerle dolu İsteğe bağlı. Boolean, hesaplama ayrıntılarının iade edilip edilmeyeceğini belirtir.Varsayılan YANLIŞ .
İADE
Eğer verbose = TRUE ise , belirli bir uç noktada Future değerini döndürür. Eğer verbose = FALSE ise , hesaplama detaylarıyla birlikte dataframe değerini döndürür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Üç şemaya ait verileri (Anne, Brian ve Charlie) aşağıdaki değişkenlere atarız:

anne.deposits <- rep(12 * 200, 70)
anne.timescale <- 1:70
brian.deposits <- rep(12 * 280, 50)
brian.timescale <- 21:70
charlie.deposits <- rep(12 * 700, 20)
charlie.timescale <- 51:70

Şimdi Anne'nin Grafik # 2'deki tahakkuku şu şekilde hesaplanır:

RATE <- 0.03
accrual.anne <- fv(deposits = anne.deposits, timescale = anne.timescale, endpoint=70, rate = RATE, verbose = VERBOSE, breaks=TRUE)
 

Beklendiği gibi, bu sonuç, elektronik tablo programımızın sonucuyla uyuşuyor.

Grafik # 4'teki Anne emeklilik tahakkukları benzer bir şekilde üretildi, sadece sabit getiri oranının kümülatif bir fayda fonksiyonuyla değiştirilmesi gerekiyor:

RATE <- function(t) {1.03^(min(55, t)) * (1.02)^(min(10, max(0, t-55))) * 1.01^(min(5, max(0, t-65)))}
accrual.anne <- fv(deposits = anne.deposits, timescale=anne.timescale, endpoint=70, rate= RATE, verbose = VERBOSE, breaks=TRUE)
 

Bu kümülatif fayda fonksiyonu, 55 yaşına kadar% 3, 56 yaşından% 65'e ve 65 yaşına gelinceye kadar 66 yaşından% 1'e geri dönüşü yansıtır.

Çizelgeleri R programlama dilinden ggplot2 (ekonomist tema) kullanılarak üretildi.

Sonuç

Albert Einstein, bir zamanlar “Bileşik faiz, dünyanın sekizinci harikası” derken haklıydı. Bunu anlayan, kazanırsa… bunu kim ödemez… ”Piyasalarda herkese 20 yıl daha fazla zaman vermek, emeklilik maaşlarını% 45 oranında artırabilir. Doğum ile 70 yaş arasında yatırılan ayda sadece 200 dolar, emeklilikte 500.000 dolardan fazla olabilir. Bu sistemi Amerika Birleşik Devletleri'ndeki her vatandaşa sunmaya yönelik devlet harcamaları, GSYİH'nınyaklaşık% 4'üne , yaşlılık ve hayatta kalanların nakit yardımlarına ilişkin mevcut hükümet harcamalarından önemli ölçüde daha azdır.

Teşekkürler: Bu makalenin önceki taslaklarını incelemek için Wayne Collins'e minnettarlığımı ifade etmek isterim .

 

Sevgiyle ve Takipte Kalın... 

 

Writer : Pieter Marres

Turkish Translation : Kaan Karaca

 

loading...
 • Üst
 • orta
 • Alt