Bunu Paylaş!
Bizi Takip edin!

Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu'nun (UMSK), 1 Mayıs 2021 tarihinden geçerli olmak üzere, Mayıs 2017'nin ikinci yarısında sigorta sözleşmeleri (UFRS 17 olarak bilinen) için yeni bir standart yayımlaması beklenmektedir.

UFRS 17, bilançodaki sigorta sözleşmelerinin değerlemesinin yanı sıra gelir tablosunda gelir / kârın belirlenmesinde yeni bir temel oluşturacaktır. Birincil değişiklik, borsaya kote şirketler için (IFRS altında rapor verenler) finansal raporlama yapmak olsa da, iç ticari performans ölçümlerinin ve potansiyel olarak birleşme ve devralma değerlemelerinin önemi gibi daha geniş anlamlar vardır. UK GAAP'ın borsaya kote olmayan ve muadili sigorta şirketleri için (IFRS'yi kabul etmeyen) uzun vadeli geleceği hala Finansal Raporlama Konseyi tarafından belirlenecektir.

Türkiye Aktüerler Derneğinin Avrupa Aktüerler Birliğene üye olası hakkında fikrini söyleyen Aktüerler Derneği Başkanı Aktüer Taylan Matkap beyefendi, "21 Eylül 2018 tarihinde Hollanda'nın Utrecht  bölgesinde düzenlenen Avrupa Aktüerler Birliği 41. Genel Kurulu’nda Aktüerler Deneğinin tam üyeliği için elektronik oylamanın yapılması kararı alınmıştır. Gerçekleştirilen elektronik ortamdaki oylama ile Aktüerler Derneği, Avrupa Aktüerler Birliği’ne tam üye olarak kabul edilmiştir” şeklinde bilgi verdi.

Avrupa Aktüerler Birliği (AAE), Avrupa Birliği’ne üye ülkelerdeki aktüerya meslek örgütlerini temsil etmek, Avrupa Birliği’nin çeşitli organlarına AB mevzuatı çerçevesinde aktüeryal konular hakkında tavsiyelerde bulunmak üzere 1978 yılında kuruldu. Birlik, 36 meslek örgütünü, 35 Avrupa ülkesini ve yaklaşık 25 bine aktüeri temsil etmektedir.

Avrupa Aktüerler Birliğinin Tam Üyeleri: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Manş Adaları, Hırvatistan, Güney Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık

Avrupa Aktüerler Birliğinin Gözlemci Statüde Üyeleri: Malta, Sırbistan, Ukrayna

Avrupa Aktüerler Birliğine Tam üyelik ne kazandırıyor?

Avrupa Aktüerler Birliği tam üyeliği, “karşılıklı tanıma” (MRA-Mutual Recognition) anlaşması ile meslek örgütlerine üye aktüerler açısından çok önemli avantajlar sağlamaktadır. 1 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe giren Avrupa Aktüerler Birliği (AAE)’nin karşılıklı tanıma anlaşmasına göre; AAE’ye tam üye olan bir meslek örgütüne üye aktüer, diğer Avrupa ülkelerinde aktüer olarak çalışabilme imkanını elde etmektedir.

SigortacıGazetesi'nden alıntılanma yapılmıştır.

Bilgi Üniversitesi Bankacılık ve Finans Yüksek Lisans Programı’nın direktörlüğü görevini yürüten ve BRG Danışmanlık’ın da kurucu ortağı olan Dr. Genco Fas, aktüer adayları için iki deneme sınavı hazırladı.2. Seviye Risk Analizi ve Aktüeryal Modelleme Sınavı ve 22 Aralık’ta düzenlenecek olan Aktüerlik 3. Seviye Hayat Dışı Sigortalar Sınavına ilişkin örnek sorular şöyle:

Hayat Dışı Hazırlık Soruları 1
Hayat Dışı Hazırlık Soruları 1
Hayat Dışı Hazırlık Soruları 2
Hayat Dışı Hazırlık Soruları 2
Risk Analizi Hazırlık Soruları 1
Risk Analizi Hazırlık Soruları 1
Risk Analizi Hazırlık Soruları 2
Risk Analizi Hazırlık Soruları 2
Previous Next Play Pause
1 2 3 4
 
SigortacıGazetesinden Dr Genco Fas'ın paylaştığı örnek sınav sorularına erişebilirsiniz.
loading...
  • Üst
  • orta
  • Alt